Skip to content Skip to footer

Informacje dla właścicieli

 

Ogólne zasady panujące w przychodni :

W trosce o Państwa czas wprowadziliśmy wizyty umawiane na godziny. Przed przyjściem do przychodni prosimy o telefoniczne lub osobiste umówienie się na wizytę .

Psy powinny być na smyczy , a koty w transporterze.

Na wizytę konsultacyjną należy zabrać ze sobą wypis z dotychczasowego leczenia , oraz wyniki wykonanych badań dodatkowych .

Kolejność przyjęć w naszej przychodni :

  1. W pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci w stanach nagłych zagrażających życiu oraz wydawanie krwi i preparatów krwiopochodnych .
  2. pacjenci umówieni
  3. jeśli to możliwe pacjenci nieumówieni

Dokładamy wszelkich starań , aby umówieni pacjenci byli przyjmowani o czasie jednak z uwagi na specyfikę naszego zawodu godzina umówienia na wizytę jest jedynie orientacyjna i w niektórych przypadkach może ulec zmianie.

Jak zachowywać się na wizycie w Przychodni oraz przygotowanie Zwierzaka do wizyt u lekarza.

Porady dla Właścicieli Czworonogów

 Umów wizytę telefonicznie, żeby zminimalizować czas oczekiwania

Szczególnie jest to ważne w przypadku Kotów, ten czas spędzony w kontenerze ma dla nich ogromne znaczenie!

Właściciele Mruczków powinni pamiętać żeby po wejściu do przychodni postawić kontener na stole lub krześle Koty lepiej znoszą wizytę kiedy widzą wszystko!
Postaraj się by psiak był głodny i weź ze sobą super smaczny smakołyk, który będzie dostawał tylko tutaj!
Po wejściu do gabinetu nie odpinaj go ze smyczy. Obejdź pomieszczenie. Daj mu powąchać wszystkie kąty ale niech czuje, że ty tu jesteś przewodnikiem
Jeśli jest taka możliwość zajrzyj kilka razy do nas w odwiedziny z psem nie umawiając wizyty. Niech psiak wejdzie choćby tylko na głaskanie lub sprawdzenie wagi. Pomoże to zminimalizować stres przy koniecznej wizycie.
Jeśli zamieszkał z Tobą szczeniak postaraj się czasem postawić go na wysokości (np. na stole), poproś gości żeby nie tylko głaskali go i miziali ale także zajrzeli do jamy ustnej i obejrzeli łapki od spodu czy pazurki. Możesz również takiej metody spróbować w ten sam sposób, ze swoim dorosłym Psem – może małymi krokami przekonasz go do pewnych gestów.
Nagradzaj porządane zachowania ale pamiętaj, że pewny siebie ton w sytuacjach, które Ci się nie podobają jest także wskazany! Pies nadal będzie cię kochał

Przy umawianiu pacjenta telefonicznie zbieramy wstępny wywiad i już planujemy ile czasu będziemy musieli mu poświęcić.
Niestety jak to w medycynie bywa czasem wizyta się przedłuży lub pojawi się pacjent wymagający natychmiastowego przyjęcia.
Jeśli wasz Psiak stresuje się oczekiwaniem, które się przedłuża – przełóż wizytę jeśli nie jest ona dzisiaj niezbędna.
Nie poganiaj lekarza, który być może właśnie ratuje życie jakiemuś zwierzakowi. Tej wyrozumiałości możesz w przyszłości potrzebować Ty i Twój Psiak. Zawsze jednak staramy się wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom dlatego jeśli macie dla nas jakieś sugestie – piszcie na maile vetactivelodz@gmail.com będziemy wdzięczni!

Głodówka przed badaniami jest niezbędna ale rozważ ją także jeśli umawiasz Zwierzę na wizytę.
Przede wszystkim nie ogranicza nas to co ewentualnego pobrania prób do badań bądź wykonanie badań dodatkowych ( dzięki temu przyspieszymy diagnozę i zmniejszymy liczbę wizyt)
Jeśli Wasz Psiak bardzo stresuje się wizytą zabierz ze sobą najpyszniejszy smakołyk jaki lubi. Ale taki naprawdę mega!!! Może to być np. zabawka typu kongo, wypełniona smacznym pasztecikiem.
Odwrócenie uwagi przez zajęcie nosa to super sprawa.
Poza tym rozładujemy stres a jeśli nagrodzimy czymś wyjątkowym co psiak doceni to następnym razem będzie uczestniczył w wizycie być może nawet z uśmiechem
Pamiętaj, że jeśli będzie głodny podczas wizyty doceni nasze starania bardziej!!!!!

Przygotowanie do badania USG

  • zwierzę powinno być przegłodzone min 8 a najlepiej 12 h ( chyba , że lekarz zaleci inaczej , nie dotyczy szczeniąt – tutaj czas głodówki ustalamy indywidualnie ).
  • w przypadku oceny układu moczowego/ pęcherza moczowego wskazanym jest, aby zwierzę min 2 h przed badaniem nie oddawało moczu.
  • na badanie warto zabrać ze sobą opis z poprzednich badań USG ( jeśli takie miały miejsce) i/lub historię dotychczsasowego leczenia

Przygotowanie do badania RTG

 Większość zdjęć RTG wykonujemy na pacjencie znieczulonym. Zwiększa to możliwość postawienia właściwego rozpoznania i wykonania jak najlepszych projekcji w jak najkrótszym czasie. Jednak o możliwości podania leków lub o odstąpieniu od znieczulenia decyduje lekarz wykonujący badanie. Zazwyczaj jest ono poprzedzone badaniem klinicznym oraz badaniem krwi, często w dniu zabiegu, żeby zminimalizować ilość wizyt w Przychodni

  • Zwierzę musi być do takiego badania przegłodzone min 12h, będzie zupełnie wybudzone przy odbiorze
  • można poprosić o opis zdjęć, który wykona nasz specjalista radiolog lek. wet. Ewelina Romańska, wydajemy także zdjęcia na płycie lub innych nośnikach

Wizyta dermatologiczna

  • Na wizytę należy zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną
  • Przed wizytą nie należy czyścić uszu oraz kąpać zwierząt, gdyż może to uniemożliwić wykonanie badań diagnostycznych, cytologii i oceny aktualnego stanu pacjenta .
  • Na wizytę warto przygotować informację dotyczące żywienia ( rodzaj stosowanej diety , nazwa karmy , ewentualne smaczki itp. )

Przygotowanie do zabiegu

  • Zwierzę do zabiegu powinno być  na czczo ok. 12 godzin (o ile lekarz nie zaleci inaczej).
  • Przed zabiegiem zawsze zalecamy wykonanie minimum podstawowych badań krwi .
  • W przypadku zwierząt > 7 roku życia jest to warunek konieczny. W stanach nagłych istnieje możliwość wykonania badań krwi na miejscu w przychodni .
  • Niekiedy przed planowanym zabiegiem zalecamy również wykonanie echo serca. U młodych , zdrowych zwierząt , są akceptowalne wyniki badań krwi wykonane w przeciągu 3 miesięcy przed planowanym zabiegiem . W przypadku zwierząt starszych jest to okres około miesiąca ( zazwyczaj jest to ustalane z lekarzem indywidualnie na wizycie przed zabiegowej
  • Zwierze pozostaje w przychodni do pełnego wybudzenia . W uzasadnionych przypadkach po wcześniejszym ustaleniu istnieje możliwość , aby pacjent wybudzał się przy właścicielu ( zwierzę lękowe, nadpobudliwe, agresywne , po drobnych zabiegach w krótkotrwałej premedykacji ) .

Przygotowanie do badania endoskopowego.

  • Do badania gastroskopowego ( czyli wziernikowania przełyku ,żołądka i dwunastnicy) zwierzę powinno być przegłodzone 24h chyba,że lekarz zaleci inaczej, wodę odstawiamy 2h przed zabiegiem. Głodówka nie jest niezbędna w przypadku nagłym jakim jest wyciągniecie ciała obcego.
  • Do badania kolonoskopowego (badania prostnicy i okrężnicy) pacjent musi być poddany głodówce od 72 do 48h przed planowanym zabiegiem. Wodę może dostawać do woli. Ponadto zaleca się wprowadzenie leków rozluźniających np. lactulose również na 3 dni przed zabiegiem oraz przeprowadzenie raz dziennie lewatywy.
  • Wyciągnięcie ciała obcego metodą endoskopową jest możliwe z przełyku, żołądka, niekiedy z dwunastnicy. Operacja usunięcia ciała obcego nie może być wykonana metodą endoskopową jeżeli przed zabiegiem podany był środek kontrastujący do badania pasażu jelitowego.
  • W ramach przygotowania do zabiegu zaleca się wykonanie badań krwi nie później niż 10 dni przed planowanym zabiegiem, w skład badań powinna wchodzić morfologia, podstawowa biochemia np. panel przed zabiegowy o ile lekarz nie zaleci inaczej, w razie wskazań echo serca, USG jamy brzusznej lub inne badania, które okażą się niezbędne
  • Na 7 dni przed zabiegiem wskazane jest odstawienie wszystkich leków, za każdym razem decyzję o tym podejmuje lekarz na podstawie stanu pacjenta, wyników badań, reakcji na brak leków. W tym celu prosimy konsultować się z lekarzem prowadzącym.
  • Do bronchoskopii(badanie krtani, nozdrzy tylnych, tchawicy i oskrzeli) otoskopii(badanie zewnętrznych przewodów słuchowych), rinoskopii(badanie jam nosowych) stosuje się standardowe protokoły przed zabiegowe.
  • W razie wątpliwości zachęcamy właścicieli i lekarzy do kontaktu z lek. wet. Kingą Michalak
  • Przygotowanie próbek do badania ( jeśli lekarz weterynarii nie zaleci inaczej )
     
  • KAŁ
  • kał zbieramy do pojemniczka zakupionego u nas w przychodni lub w aptece .
  • Nie przyjmujemy próbek z słoikach i innych pojemnikach do tego nie przeznaczonych . Próbka kału powinna być z 3 kolejnych dni , może to być próbka zbiorcza w jednym pojemniku.
  • Do badania laboratorium potrzebuje próbki ok 2 gramowej.
  • Próbkę do czasu dostarczenia należy przetrzymywać w lodówce .
  • Wyniki są zazwyczaj w kolejny dzień roboczy
     
  • MOCZ
  • pobieramy do specjalnego pojemnika ( do zakupienia u nas lub w aptece )
  • Nie przyjmujemy próbek z słoikach i innych pojemnikach do tego nie przeznaczonych .
  • Mocz najlepiej poranny  powinien  być dostarczony do przychodni jak najszybciej , najlepiej do 2 h od pobrania . Do tego czasu należy przechować go w lodówce .
     
  • BADANIE KRWI
  • zwierzę powinno być przegłodzone min 8 a najlepiej 12 h ( chyba , że lekarz zaleci inaczej )
  • Nie dotyczy szczeniąt i kociąt ( w tym przypadku szczegóły należy ustalić z lekarzem ) .
  • kontrola poziomu hormonów tarczycy . Krew pobieramy od psa na czczo , między 4 a 6 h od porannej dawki leku
  • Kontrola poziomu kortyzolu ( monitorowanie Zespołu Cushinga ) krew należy pobrać od psa na czczo o godzinie w której dostaje codziennie lek vetoryl ( przed jego podaniem )

Jeśli zwierzę jest agresywne , bądź z historii wiemy , że do pobrania krwi potrzebna jest dodatkowa pomoc prosimy poinformować o tym w chwili zapisywania się na wizytę . Dzięki temu będziemy mogli dopasować termin pobrania krwi , tak aby była dcdatkowa pomoc personelu pomocniczego .